Coronavirus’lar (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir. Enfeksiyonun yaygın belirtileri solunum semptomları, ateş, öksürük ve dispnedir. İnsan ve hayvanlarda çeşitli derecelerde respiratuar, enterik, hepatik, nefrotik ve nörolojik tutulumlarla seyreden klinik tablolara neden olabilmektedir.

Günümüzde COVID-19 için güvenilirliği ve etkinliği kanıtlanmış spesifik bir tedavi bulunmamaktadır. Pandemi sırasında ülkemizde ve başta Avrupa ve ABD olmak üzere diğer ülkelerde bu hastalığa karşı antiviral olarak, insanlarda daha önce başka hastalıkların tedavisi için ruhsatlandırılmış, bu endikasyonlarda yaygın bir şekilde kullanılmış ve in vitro olarak SARS-CoV’ye etkili olduğu düşünülen hidroksiklorokin, favipiravir, remdesivir, lopinavir-ritonavir gibi ilaçlar önerilmiş ve kullanılmıştır.

COVID-19‘un doğru ve etkin yönetimine dikkat çekmek amacıyla Türkiye Akılcı İlaç Kullanımı Bülteni’nin Temmuz sayısında Sağlık Bakanlığı COVID-19 web sitesi ile Bilim Kurulu tarafından hazırlanan ve düzenli aralıklarla güncellenen, 18.07.2020 tarihli COVID-19 (SARS-CoV-2 Enfeksiyonu) Rehberi’nden derlenen güncel bilgilere yer verilmiştir.

Bilim Kurulu tarafından hazırlanan ve düzenli aralıklarla güncellenen COVID-19 Rehberi’ne ve konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın web sayfası https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/ adresinden ulaşılabilir.

temmuz bulten kapak

 Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial