Mevsimsel grip, dünyanın her yerinde dolaşan influenza virüslerinin neden olduğu akut solunum yolu enfeksiyonu olup aniden başlayan ateş, öksürük (genellikle kuru), baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı, halsizlik (iyi hissetmeme), boğaz ağrısı ve burun akıntısı ile karakterizedir. Çoğu kişide ateş ve diğer semptomlar tıbbi müdahale gerektirmeden bir hafta içinde iyileşir. Ancak grip, özellikle risk altındaki kişilerde ciddi hastalığa veya ölüme neden olabilir.
Hastalığı önlemenin en etkili yolu aşıdır. 60 yıldan uzun süredir kullanılan, güvenli ve etkili aşılar mevcuttur.
Aşı özellikle grip komplikasyonları açısından yüksek risk taşıyan kişiler ve yüksek risk altındaki kişilerle yaşayan veya onlara bakan kişiler için önemlidir.
Halk sağlığı yönetimi, aşılama ve antiviral tedavinin yanı sıra ellerin uygun şekilde kurutulmasıyla düzenli el yıkama, hasta kişilerle yakın temastan kaçınılması, iyi solunum hijyeni – öksürürken veya hapşırırken ağız ve burunu kapatma, peçete kullanımı ve doğru şekilde atılması gibi kişisel koruyucu önlemleri içerir. Bu konunun önemine dikkat çekmek amacıyla Türkiye Akılcı İlaç Kullanımı Bülteni’nin Şubat sayısında “Mevsimsel Grip (İnfluenza)” konulu makaleye yer verilmiştir.

KAPAKSocial media & sharing icons powered by UltimatelySocial