Antibiyotikler, mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde ve profilaksisinde kullanılan, klinik açıdan büyük önem taşıyan ilaçlardır. Mevcut antibiyotiklerin gereksiz/aşırı kullanımı sonucu insanlar, hayvanlar ve bitkiler arasında ortaya çıkan ve hızla yayılan antimikrobiyal direnç yalnızca ülkemizi değil tüm dünyayı tehdit eden ciddi bir problemdir.

Acil bir önlem alınmadığı takdirde hastalık süresi uzayacak, tedavi maliyetleri artacak ve mevcut antimikrobiyallerin yetersizliğine bağlı mortalite ve morbitide oranında artış görülecektir.

Antibiyotiklerin akılcı kullanımı, öncelikle gereksiz antibiyotik kullanımını en aza indirmeyi ve genel olarak her alanda (insanlarda, veteriner hekimlikte, tarım, hayvancılık, tekstil vb. sektörlerde) antibiyotik kullanımını azaltmayı ve bu sayede doğada bulunan antibiyotik miktarını kontrol altına almayı gerektirmektedir.

11-17 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası’nda bu konunun önemine dikkat çekmek amacıyla Türkiye Akılcı İlaç Kullanımı Bülteni’nin Kasım sayısında “Antibiyotik Direnci” konulu derlemeye yer verilmiştir.

KASIM BULTEN KAPAKSocial media & sharing icons powered by UltimatelySocial