Anne sütü; antikorları, enzimleri, besin maddelerini ve hormonları içeren kompleks bir sıvıdır. Emzirmenin bebekler için daha az enfeksiyon geçirme, zeka düzeyinin artması, fazla kilo ve diyabete karşı olası koruma; anneler içinse kanseri önleme gibi birçok faydası vardır. Dünya Sağlık Örgütü, annelerin özellikle doğumdan sonra ilk altı ay boyunca emzirmelerini önerir.
Emzirme fizyolojik ve psikososyal faktörlerden etkilenen bir süreçtir. Annelerin emzirmeyi bırakmasının en yaygın nedeni, sütünün yetersiz olduğunu düşünmesidir. Annenin yaşadığı stres veya ağrı da süt üretimini azaltır. Emzirmenin teşvik edilmesi gerekirken, bir kadının emzirmemeyi tercih etme hakkına da saygı duyulmalıdır. Kararlarının nedenlerini anlayarak tercihlerini desteklemek için stratejiler geliştirilebilir.

Süt oluşumunu arttırmak için zaman zaman ilaçlardan yardım alınabilir. Süt üretimini arttırmak için galaktagoglar (süt arttırıcılar), doğumdan sonraki üç hafta içinde başlanırsa etkili olma olasılığı artar. Metoklopramit ve domperidonun süt arttırıcı etkilerinin yanı sıra advers etkilerinin de olduğu göz ardı edilmemelidir.

1-7 Ağustos Dünya Emzirme Haftası’nda bu konuya dikkat çekmek amacıyla Türkiye Akılcı İlaç Kullanımı Bülteni’nin Ağustos ayı sayısında “Emzirme Döneminde Süt Oluşumunu Etkileyen İlaçlar” konulu makalenin çevirisine yer verilmiştir.
KAPAK bultenSocial media & sharing icons powered by UltimatelySocial