İlacın etkinliğinin yüksek olması için ne zaman alınmalı – sabah mı akşam mı? Aç mı tok mu? Bunlar özellikle yeni bir ilaca başlandığı zaman hastalar tarafından en sık sorulan sorulardır. İlacın zamanlaması yapılırken terapötik etkinin maksimum, advers reaksiyonların minimum olması istenir.

İlaçların besinlerle ve diğer ilaçlarla olan etkileşimi dikkate alınmalıdır. Çünkü ilaçların yanlış zamanda alınması etkinliğini azaltabilir veya ilaca karşı gelişen toleransını değiştirebilir. Bu nedenle tedavide istenen hedefe ulaşmak ve hastanın tedavi uyumunun arttırılması için ilaç alım zamanı hastanın günlük rutinine uygun bir şekilde ayarlanmalıdır. Özellikle kronik hastalığı olan hastalarla tedaviyi birlikte planlamak önemlidir. Bu zamanlamanın belirlenmesinde kronoterapi çalışmalarından elde edilen bulgular yol gösterici olabilir.

Hastaların ilaçlarını günlük rutinlerine en uygun şekilde almaya teşvik etmek, tedavi uyuncunu optimize edecektir. Terapötik sonuçları daha da iyileştirmek için hastalara besinlerin ve ilaçların uygun zamanda alınmasının önemini anlatmak gerekir. Hasta merkezli tedaviye yardımcı olmak için sağlık profesyonelleri, tedavi planlaması ve ilaç alım zamanı ile ilgili bilgilerini düzenli olarak güncellemelidir.

TEMMUZ BULTEN KAPAKSocial media & sharing icons powered by UltimatelySocial