Histamin, kişinin alerjik olduğu madde ile karşılaştığında veya iltihap durumlarında ortaya çıkan önemli bir kimyasal ajan olup antihistaminikler bu kimyasalların engellenmesinde kullanılan en önemli ilaç gruplarından birisidir. Klasik antihistaminiklerin en önemli yan etkisi sedasyon halidir. Bu nedenle özellikle araba kullanan ve iş makineleri gibi tehlikeli olabilecek aletleri kullanan kişiler ilaçlarını kullanmadan önce uyarılmalıdır. Yeni kuşak antihistaminiklerde bu etki çok daha azdır ve bu nedenle daha güvenli oldukları kabul edilmektedir.

Bahar aylarının gelmesi ve Ülkemizde çok fazla çim, ağaç veya ot polenleri nedeniyle mevsimsel olarak antihistaminik kullanan hastalarımız bulunması nedeniyle Akılcı İlaç Kullanımı Bülteni’nin Mayıs 2018 sayısında “Antihistaminikler ve Alerji” makalesinin çevirisi yapılmıştır.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Akılcı İlaç Kullanımı Dairesi tarafından hazırlanan “Türkiye Akılcı İlaç Kullanımı Bülteni” nin Mayıs 2018 sayısı sitemizde kullanımınıza sunulmaktadır.

Cover

 

 Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial