“Akılcı İlaç Kullanımı (AİK) Ulusal Eylem Planı 2014-2017” kapsamında, etkin bir yapılanmanın oluşturulması, merkez teşkilatımız ile koordinasyonun ve işbirliğinin sağlanabilmesi amacıyla 81 ilde İl Sağlık Müdür Yardımcıları’nın koordinatörlüğünde, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliklerinden temsilcilerin yer aldığı en az 4 kişilik “Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörlüğü (AİK-İK)”nün kurulması 2014 yılında tamamlanmıştır. 2014 yılı haziran ayından beri yılda iki kere 81 AİK İl Koordinatörlüklerinin katılımı ile gerçekleştirilen Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörlükleri Değerlendirme Toplantılarının 8.’si 16-17 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

81 İl Koordinatörlüğümüzün yürüttüğü çalışmalarda Dairemiz çalışanları ile koordinasyonun artırılması amacı ile 81 İl Koordinatörlüğümüz bölgelere bölünmüş ve her bölge için Dairemiz çalışanlarından Bölge Koordinatörü belirlenmiştir. Toplantıda her bölgeden son 6 aylık dönemde farklı çalışmalar yürütmüş olan iki il illerinde yürütmüş oldukları AİK faaliyetlerini içeren sunumları yapmıştır.

Bu sunumlar sonrasında illerdeki yeni Sağlık Bakanlığı Teşkilat Yapılanması içerisinde AİK İl Koordinatörlüklerinin yapılanmasının nasıl olması gerektiği konusunda fikir alış verişi yapılmıştır.

Toplantıda ayrıca, Kurmumuz Tıbbi Cihazların Olumsuz Olay Bildirimi Daire Başkanı Cengiz Yiğit “Tıbbi Cihazların Olumsuz Olay Bildirimi” sunumunu, Bilgi Sistemleri Dairesi İTS Birim Sorumlusu Ecz. Hasan Coşkun “İlaç Takip Sistemi” sunumunu ve Ekonomik Değerlendirmeler ve İlaç Tedarik Yönetimi Daire Başkanı Uzm. Dr. Banu BAYAR “İlaç Tedarik Yönetimi” sunumunu yapmıştır.

Bu sunumlar sonrasında toplantı Daire Başkanımız Ecz. Mesil AKSOY başkanlığında “Değerlendirme: Beklentilerimiz, Planlarımız, Eve Götüreceklerimiz” oturumu ile sona ermiştir. Bu oturumda Ülkemiz genelinde AİK hedeflerine ulaşılabilmesi için bir sonraki değerlendirme toplantısına kadar yürütülmesi planlanan çalışmalar İl Koordinatörlüklerimizin de katkıları ile tartışılmış ve yol haritası çizilmiştir.

1 2 3Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial